سنگ موزانایت

سنگ موزانایت شهاب سنگی زیبا MOISSANITE

موزانایت بک سیلیکون کاربید با فرمول sic است که در طبیعت کمیاب است. به همین دلیل با ترکیب آن در آزمایشگاه ها قیمت آن کمتر و عرضه آن گسترده تر شده است.

از نظر تاریخی شخصی به نام Henri Moissan که یکی از شیمیدان های مطرح بود این سنگ را در سال 1893 کشف کرد. سنگ موزانایت را میتوانید روی حلقه های نامزدی و زیورآلات پیدا کنید به دلیل اینکه شباهت زیادی به الماس دارد و همچنین قیمت پایین تري نسبت به الماس دارد از این رو طرفداران زیادی را سمت خود کشانده است.

شباهت به الماس

ساختار موزانایت شباهت زیادی به الماس دارد و میتواند فشار زیادی را تحمل کند. موزانایت از نظر رنگ در محدوده های مخصوص و در یک مقیاس مشابه به الماس درجه بندی می شود. می توان به اندازه الماس به آن برش های متعدد و متفاوتی وارد کرد و همانند الماس با برش های مختلف زیبایی های متفاوتی دارد. تشخیص موزانایت و الماس با چشم غیر مسلح بسیار سخت است زیرا تشابه های دقیق و زیادی دارند که تشخیص آن دشوار است.

خواص موزانایت

سنگ موزانایت از نظر فواید به زمرد مشابه است و برای سلامتی قلب کاربرد دارد. برخی بیماران جسمی ، روحی از این سنگ جهت درمان استفاده میکنند.

موزانایت و الماس

یکی از سخت ترین مواد معدنی و طبیعی الماس است. میزان سختی الماس 10 میباشد. سختی موزانایت برابر است با 9.2 و در رتبه های سطح بالا قرار دارد.

شکست نور

درخشندگی الماس و موزانایت تشابه های زیادی دارد و هر دو زیبایی زیادی دارند اما نور در الماس به صورت بی رنگ عبور میکند و در موزانایت به صورت رنگین کمان میباشد که این ویژگی مورد علاقه برخی مشتریان است.

قیمت

موزانایت ارزان تر و بصرفه تر از الماس می باشد به دلیل اینکه موزانایت ها در آزمایشگاه ها ترکیب میشوند. البته در حال حاضر الماس های زیادی هم در آزمایشگاه ها تولید میشوند. خریدار باید دقت زیادی برای خرید الماس کند. در حال حاضر حلقه های نامزدی موزانایت طرفداران زیادی دارد که از نظر قیمت به صرفه تر و از نظر زیبایی تشابه بالایی با الماس دارد.

ارزش الماس و موزانایت

بر اساس گزارشات سایت های معتبر جهانی از جمله سایت callagold در حال حاضر یک قیراط الماس ارزش 5 هزار دلاری دارد در حالی که موزانایت با همین سایز حدود 700 دلار ارزش دارد. یعنی ارزش الماس 7 برابر بیشتر از موزانایت است.

این نکته را هم نباید فراموش کرد که الماس را قیراطی میسنجند اما موزانایت را بر اساسمیلی متر اندازه گیری میکنند. تفاوت آن ها وزن و اندازه است. در حقیقت موزانایت از ارزش بالایی برخوردار است اما باید متمرکز این موضوع باشیم که ما آن را با الماس مقایسه کردیم زیرا موزانایت از نظر زیبایی با الماس رقابت دارد و گزینه عالی برای حلقه های نامزدی می باشد.

روش نگهداری موزانایت

همه سنگهای مختلف در صنعت جواهرات نیاز به نظافت دارند تا همیشه درخشندگی خود را نشان دهند. موزانایت را میتوان با مواد شوینده ملایم با مسواک نرم یا پارچه نرم آن را تمیز کرد.

موزانایت شهاب سنگی کمیاب

در حقیقت موزانایت منبع فرازمینی و از شهاب سنگ ها می باشد. برخورد شهاب سنگی در دهانه آتش فشان باعث کشف موزانایت شد. دانشمندان در ابتدا فکر میکردند الماس است اما بعد متوجه ماده سیلیکون کاربید شدند. بار دیگر در سال 1958 در رودخانه سبز واقع در wioming پیدا شد و در سال 1959 در یوکوتا در یک معدن الماس یافت شد. در حقیقت موزانایت به طور طبیعی در اشکال مختلفی مانند کیمبرات لامپرونیت، اوالترامافیک و الماس ها رخ میدهد و بسیار کمیاب است.میتوانید محصولات ساخته شده با سنگ موزانایت را مشاهده کنید.

 

مشاهده محصولات موزانایت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.