استخراج الماس- سخت ترین روش استخراج در دنیا

استخراج الماس کجاست؟


الماس یکی از با ارزش ترین سنگ های قیمتی است که زمین در دل خود جای داده است. و همچنین یکی از سخت ترین روش استخراج در دنیا می باشد. دقیقا همان الماسی که در تمام دنیا برای به دست آوردنش تلاش، جرم و جنایت می کنند. همان الماسی که مردم آن را قیمتی ترین و زیباترین سنگ میدانند اما ظاهر اصلی آن چیزی که بر روی گردنبند ها می بینید نیست و روش به دست آوردنش سخت ترین روش است و دقیقا همین دلیل قیمتی بودن آن است.

الماس ماده معدنی است که در اعماق زمین وجود دارد و با بالاترین دقت ممکن آن را استخراج می کنند. حدود صد مایل زیرزمین واکنش هایی رخ میدهد که الماس به وجود می آید. زمانی که گرما و فشار صد مایل در اعماق زمین رخ دهد باعث میشود کربن موجود در زمین تبدیل به الماس شود.

آتش فشان و فوران آتش فشان ها باعث میشود این کربنی که تبدیل به الماس شده است را نزدیک به سطح زمین کند. تا انسان ها بتوانند آن را استخراج کنند.حدود ۹۵ میلیون سال پیش آخرین فوران به وجود آمد تا امروزه انسان توانست الماس های آن را استخراج کند.

نحوه استخراج به چه روشی است؟


۱- آبرفتی:

این نوع استخراج در بستر رودخانه ها و سواحل اتفاق می افتد. جایی که اتفاقات طبیعی مانند: باد، باران و … باعث می شود الماس ها از رسوبات اصلی خود در لوله های کمبرلیت (سنگی آذرین که حاوی الماس است) تا سواحل می کشانند. کارگران با روشی از بین ماسه ها الماس ها را استخراج میکردند. اما به دلیل تلفاتی همچون غرق شدن کارگران روش آن ها تغییر کرد و ماسه ها به یک غربالگری هدایت میشدند و ساده تر الماس ها را جدا سازی میکردند.

۲- استخراج با لوله:

در حالی که استخراج آبرفتی نیاز به انتظار دارد که آن ها ابتدا از طریق لوله های کیمبرلیت بالا بروند و با فرسایش شسته شوند تا در بسترهای رودخانه یا اقیانوس مستقر شوند، استخراج با لوله به معدنچیان الماس اجازه می دهد تا به منبع یعنی لوله های کیمبرلیت نزدیک شوند. استخراج لوله دو شکل دارد: استخراج روباز و استخراج زیرزمینی.

استخراج روباز در نزديكي سطح زمين و با دستگاه مربوطه انجام میشود. در استخراج زیرزمینی با وجود آوردن دو تونل موازی با استفاده از ماینر ها با انفجار سنگ هارا استخراج میکنند.

۳- استخراج الماس در دریا:

در روش سوم به ابتدایی ترین روش ممکن با غربالگری استخراج میکنند. به این روش است که با دستگاه های مربوطه شن و ماسه هارا به سطح بالاتری میرسانند و با غربالگری الماس ها را استخراج میکنند.

در ادامه با شرکت سواروسکی آشنا میشیم که زیبایی های الماس را در کریستال های باورنکردنی ایجاد کردند و تنوعی بیشتر از الماس را ایجاد کردند. برند سواروسکی در صنعت جواهرات.
همچنین میتوان شرکت هایی همچون الروسا را در زمینه دیزاین های خاص در صنعت زیورآلات ساخته شده با کریستال های سواروسکی نام برد. صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.